Set med 12 färger i 1/2-koppar.
Setet innehåller färgerna: Cadmium yellow primerose, Nickel azo yellow, Transparent pyrrole orange, Pyrrole red medium, Quinacridone Magenta, Dioxazine Purple, Ultramarine blue, Phthalo blue (green shade), Sap green, Transparent brown oxide, Burnt umber, Paynes gray.
Qor, uttalas "Kor", innehåller mer pigment än traditionella akvarellfärger. Levande intensiva färger som förblir vackra även efter att de är har torkat. De kan ge en otroligt smidig övergång mellan färger, flyter bra och upprätthåller papprets livlighet. De är lätta att upplösas i vatten, även när de ligger och torkar helt. Med Qor har du ett utmärkt tillfälle att göra lavering och ett levande färgdjup endast med ett penseldrag. Färgerna håller längre utan att se alltför gamla ut och färgtätheten i Qor är bättre än traditionella akvarellfärger.
Qor görs med exklusiva bindemedlet Aquazol®, som även används av konservatorer. Aquazol® är en avancerad vattenlösligt bindemedel som används av konservatorer för reparation av bilder. Den kan innehålla mycket stora mängder av pigment i förhållande till bindemedlet i traditionella vattenfärger. Golden har tagit patent på detta bindemedel.
Med Qor akvarell får du
- Starkare, mer intensiva färger som ger en bredare färgskala som möjligheten för att tona ut är större.
- En kraftigare färg än konkurrerande märken med samma färg, men ändå med en möjlighet att göra det så transparent som andra akvarellfärger.
- Högre pigmentinnehåll = mer täckande.
- Enklare att arbeta med den på stora ytor.
- Färger som görs med detta bindemedel har ett högre bevarandevärde.
- Akvarellfärgen som kan användas i tjockare lager än normalt utan att spricka eller falla av skalen.
- Från GOLDEN får du också grunden till akvarellstrukturen.
Brand | Qor |
---|---|
Only on web, Not in shops | Nej |
fast lav pris | Nej |
På Tilbud | Nej |